środa, 20 lutego 2019

Legenda do opisów szczegółowych

W ramach opisów szczegółowych zamieszczę ocenę testowanych roślin (i porostów) jako pokarmu dla ludności ze środkowej epoki kamienia (konkretnie osad w dzisiejszym Całowaniu i Witowie, ale można to odnieść szerzej, także do innych stanowisk), oraz szereg ważnych szczegółów (często odkrytych podczas eksperymentów) na temat ich zbioru, obróbki i użytkowania. Podam także czas - średnią na podstawie najczęściej 5 zbiorów (rzadziej mniej), który musiałem zużytkować na wykonanie każdej pojedynczej czynności podczas zbioru i obróbki. 

Owoce konwalii majowej (Convallaria majalis) - opiszę ją w oddzielnym poście. Zachowały się dane, że owoce te były jadane, ale doradzam dużą ostrożność (dziś są uważane za trujące i bardzo niebezpieczne)
Opis każdego taksonu ma następujący schemat:
  1. TAKSON – polska i łacińska nazwa taksonu, przynależność do rodziny (na końcu podano ocenę organów opisywanego gatunku w rankingu w skali A-G oraz ocenę organoleptyczną w skali 0-5 - opis rankingów - patrz niżej)
  2. SIEDLISKA WYSTĘPOWANIA – ogólnie gdzie można dany gatunek spotkać
  3. SIEDLISKA Z KTÓRYCH GO ZBIERANO – informacje na temat siedliska, z którego dany takson był pozyskiwany podczas niniejszych badań
  4. TOKSYCZNOŚĆ – informacje na temat szkodliwości dla człowieka (głównie zaczerpnięte z literatury, rzadziej samodzielnie stwierdzone)
  5. ZBIERANE ORGANY JADALNE – informacje o zebranych i przebadanych organach (ich wyboru dokonano dzięki studiowaniu literatury oraz obserwacjom podczas badań wstępnych do niniejszej pracy)
  6. SPECYFIKA POZYSKANIA I OBRÓBKI WSTĘPNEJ– uwagi bardziej szczegółowe o przebiegu pozyskiwania i wstępnej obróbki (odkrytych podczas badań do niniejszej pracy)
  7. SPECYFIKA DALSZEJ OBRÓBKI – opis tzw. „preparacji” pokarmu, to jest zabiegów mających na celu usunięcie toksyn czy innych czynności pozwalających na doprowadzenie zebranych organów do stanu przydatności do spożycia (dane zwykle zupełnie nowo-odkryte, nigdzie nie opisane wcześniej, lub opisane tylko bardzo ogólnie)
  8. OBRÓBKA TERMICZNA – opis sposobów obróbki termicznej (często odkrytych przeze mnie, lub rzadziej opisanych w literaturze i tylko sprawdzonych podczas badań do niniejszej pracy)
  9. WARTOŚĆ ORGANOLEPTYCZNA – stwierdzona podczas badań (opisowo)
  10. KALORYCZNOŚĆ – podana na podstawie literatury
  11. WYKORZYSTANIE POKARMOWE OBECNE LUB W PRZESZŁOŚCI (ZACHOWANE DANE) – na podstawie literatury
  12. OCENA PRZYDATNOŚCI GATUNKU NA POKARM PODSTAWOWY – określona na podstawie wyników badań niniejszej pracy
  13. CZAS ZBIORU PORCJI „P” i „R” – czas potrzebny do zbioru i obróbki (sumarycznie) porcji pokarmu (z opisywanego gatunku, jego organów), która mogłaby pokryć zapotrzebowanie na kalorie 1 osoby z mezolitu (środkowa epoka kamienia) z terenów dzisiejszej środkowej Polski – porcja P – porcja podstawowa – średnia porcja potrzebna do przeżycia dorosłej osoby w stanie spoczynku w warunkach optymalnych, porcja R – porcja rzeczywista – średnia porcja potrzebna do zaspokojenia wymagań energetycznych dorosłej osoby w okresie dużej aktywności fizycznej
  14. GATUNKI SPOKREWNIONE – opisy wykorzystania pokarmowego pokrewnych gatunków z całego świata na podstawie literatury (które często były dla mnie inspiracją podczas wyboru organów do testowania i sposobów ich wykorzystania - gdyż wiedzę na temat wykorzystania danych, testowanych, rodzimych gatunków trzeba było "na nowo" odkrywać/rekonstruować, bo całkiem została zapomniana)
  15. UWAGI – ewentualne dodatkowe spostrzeżenia
  1. Pierwsza "kopaczka" z poroża jelenia, którą wykorzystywałem w swoich badaniach. To narzędzie jest wzorowane na prehistorycznym znalezisku - tzw. "motyce typu Lyngby"
    RANKING wzorowany rankingu z pracy Couplana (1998), zmodyfikowany
A – rośliny o wybitnym smaku i odżywczości, bardzo łatwe do zbioru i obróbki
Czas zbioru i obróbki kilograma:
-nasion i owoców suchych - do 5 godzin - około 100% porcji dziennej R (pokrywającej zapotrzebowanie energetyczne osoby ciężko pracującej),
-skrobi - do 6,5 godziny - około 133% porcji dziennej R,
-organów podziemnych - do 2 godzin - około 33-50% porcji dziennej R,
-owoców mięsistych (smacznych) - do 1 godziny - około 20% porcji dziennej R,
-pyłku - do 9,5 - około 190% porcji dziennej R,
-porostów (wszystkie testowane gatunki)
- młodych owoców Ulmus spp. (są bardzo odżywcze)
B – rośliny dobrej jakości ale gorsze do zbioru i trudniejsze do obróbki
Czas zbioru i obróbki kilograma:
-nasion i owoców suchych - do 7,5 godzin,
-skrobi - do 10 godzin,
-organów podziemnych - do 3 godzin
-owoców mięsistych (smacznych) - do 1,5 godzin
-pyłku - do 15 godzin
-młodych pędów Pteridium i Typha latifolia (pędy Pteridium mają tylko 45 kcal/100g, to znaczy że trzeba ich zjeść ponad 6 kilogramów, ale chyba można, bo to delikatne jedzenie i smaczne)
-młodych owoców Populus spp. (takie młode owoce są bardzo smaczne po ukwaszeniu i ewentualnie ugotowaniu i prawdopodobnie nie są toksyczne)
C – rośliny gorsze w smaku i konsystencji lub wymagające długiej obróbki. Trudne do zbioru
Czas zbioru i obróbki kilograma:
-nasion i owoców suchych - do 10 godzin,
-skrobi - do 13 godzin,
-organów podziemnych - do 4 godzin
-owoców mięsistych (smacznych) - do 2 godzin
-pyłku - do 19 godzin
- niedojrzałych owoców suchych (Salix, Populus) (takie młode owoce są bardzo smaczne po ukwaszeniu i ewentualnie ugotowaniu i prawdopodobnie nie są toksyczne)
- ziela Hydrocharis morsus-ranae (to pokarm smaczny o delikatnej strukturze)
- podkorzy (do 2,5 godziny)
D – rośliny o miernym smaku i strukturze albo bardzo trudne do zbioru i obróbki
Czas zbioru i obróbki kilograma:
-nasion i owoców suchych - do 12,5 godzin,
-skrobi - do 16 godzin,
-organów podziemnych - do 5 godzin
-owoców mięsistych (smacznych) - do 2,5 godzin i owoców kwaśnych/gorzkich - do 2,5 godziny
-pyłku - do 24 godzin
-liści - do 0,5 godziny
-podkorzy (powyżej 2,5 godziny)
E – rośliny ledwie jadalne oraz przyprawy
Czas zbioru i obróbki kilograma:
-nasion i owoców suchych - do 15 godzin,
-skrobi - do 20 godzin,
-organów podziemnych - do 6 godzin
-owoców mięsistych (smacznych) - do 3 godzin i owoców kwaśnych/gorzkich - do 3 godzin
-pyłku - do 30 godzin
-liści - do 1 godziny
F – rośliny toksyczne bez specjalnej preparacji
G – rośliny, których użytkowanie na pokarm jest wątpliwe. Czas zbioru i obróbki kilograma
powyżej norm podanych w punkcie E.
– pokarm głodowy dla zbieraczy-łowców (tutaj nie uwzględniono roślin które były pokarmem głodowym dla ludności rolniczej – dla niej takim pokarmem były najbardziej ekonomiczne dzikie rośliny; tutaj wyszczególniono gatunki, które były jedzone w ostateczności przez ludy, które żyły tylko dzięki owocom dzikiej przyrody i nie znały rolnictwa ani hodowli zwierząt; przykładem może tu być Polypodium vulgare). 
Wartość organoleptyczną oceniłem w skali od 0 do 5, gdzie 5 oznaczyłem organy najbardziej smaczne po preparacji, a 0 – organy, które okazały się zupełnie niejadalne.
Fragment łęgu w Witowie koło Łodzi (moje badania dotyczyły mezolitycznych

osad koło dzisiejszego Witowa i Całowania)



Okolice dzisiejszego Witowa





W Witowie, oprócz terenów bagiennych i jeziora, dużo jest borów sosnowych również obfitujących w wartościowe gatunki jadalne - np. paproć orlicę (Pteridium aquilinum) i borówki (Vaccinium myrtillus i V. vitis-idaea, a nawet mieszaniec obu gatunków)
Szmaciak gałęzisty (Sparassis crispa) - jeden z najcenniejszych gatunków grzybów jadalnych, wyrastający u podstawy pni starych sosen




1 komentarz:

  1. Noż kurna ja szukam szmaciaka, a tu niespodzianka. Coś mi się chyba zrobi. Pan to chyba mi z nieba spadł. Tu ma pan opis działania u Oruby. https://fitoterapeuta.wordpress.com/2014/12/14/szmaciak-galezisty-sparassis-crispa/. W tym roku pilnuje pan szmaciaka bo on może pomóc przywrócić zdrowie bardzo wielu ludziom.

    OdpowiedzUsuń